More Website Templates @ TemplateMonster.com - June 16, 2014!

Medytacja Vipassana

POJAWIAJĄCE SIĘ PROBLEMY

Budda uczy, że aby pozbyć się cierpienia w ten sposób, że nie będzie ono miało wpływu na nas, należy dokładnie się mu przyjrzeć, zbadać i zrozumieć. Sposób ten prowadzi do całkowitego emocjonalnego bezruchu, dodatkowo gniew jest zastępowany mądrością.

Poniższy cytat został zaczerpnięty z książki Henepoly Gunaratany "Medytacja VIPASSANA w prostych słowach", zamieszczonej na stronie www.astraldynamics.pl (Copyright (c) www.astraldynamics.pl)

"Bólu nie da się uniknąć, ale cierpienia tak. Ból i cierpienie to dwa różne zwierzęta. Jeśli w obecnym stanie umysłu dotkną cię jakieś tragedie, będziesz cierpiał. Wzorce nawyków, które obecnie kontrolują twój umysł, zamkną cię w tym cierpieniu i nie będzie ucieczki. Czas poświęcony uczeniu się alternatywnych wzorców zachowań to czas dobrze wykorzystany. Większość ludzi poświęca całą swoją energię, poszukując sposobów zintensyfikowania przyjemności i zmniejszenia cierpienia. Buddyzm nie każe zupełnie tego zaprzestać. Pieniądze i poczucie bezpieczeństwa są w porządku. Bólu należy unikać, jeśli to tylko możliwe. Nikt nie każe rozdać ci wszystkiego, co posiadasz, i umartwiać się, ale buddyzm zaleca, by poświęcić trochę czasu i energii na naukę, jak radzić sobie z tym, co nieprzyjemne, bowiem bólu nie da się uniknąć całkowicie."

Medytacja VIPASSANA powoduje, że podczas jej praktyki pojawiają się problemy związane ze swoim jestestwem. Problemy te dzielą się na trzy główne kategorie: fizyczne, emocjonalne i cała reszta. Jako, że doznajemy ich przez całe życie, jako, że wypełniają nasze życie, to na pewno doświadczymy ich podczas medytacji. Strategią prowadzącą do wyeliminowania ich jest nieprzerwana obserwacja. Zobaczysz, że miną z czasem. Vipassana powoduje, że skojarzenia związane z doznawanymi problemami, zostaną stopniowo zastępowane przez to, czego doznajesz teraz. Mogą one jeszcze powracać. Przeważnie nie wystarczy jednorazowa obserwacja, ale za każdym razem są już słabsze - łagodniejsze. Staczają się po równi pochyłej, aż do dna obojętności, do bezmocy, by w końcu móc się ich pozbyć z przyszłości. Cierpliwa dyscyplina sprawi, że uda się to osiągnąć. W miarę praktyki będzie coraz lepiej. Pamiętaj, że postrzeganie bólu jest tym samym, co doznawanie przyjemności. Nie przejmuj się, tylko obserwuj. Staraj się, aby doznania były czyste. Nie należy ich zastępować myślami. Nie należy też niczego sobie wyobrażać. Bądź zawsze w chwili obecnej. Wszystko to sprawi, że nie pojawią się takie emocje jak lęk, strach, czy w końcu gniew. Takimi działaniami można nawet pozbyć się takiej dolegliwości jak depresja. Działa to, dlatego, że Budda, stwarzając tę formę medytacji, spostrzegł, że wszystko przemija. Heraklit z Efezu stwierdził, co następuje: "Wszystko płynie, nic nie stoi w miejscu.". Aby ta zasada zadziałała trzeba, co jest z resztą oczywiste, czekać, praktykować, czekać, praktykować... Jako, że istnieje zjawisko wypierania przykrych doświadczeń do podświadomości, a medytacja to obserwacja umysłu, to to, co wyparliśmy powróci. Mózg dysponuje wielką możliwością zapamiętywania, a jeszcze większą możliwością analizowania tego, co nam się przydarzyło. Gdy staramy się zareagować odpowiednio do sytuacji np. wypowiedzieć zdanie, to sięgamy do podświadomości, zbieramy tam powstające myśli, składamy zdanie i wypowiadamy je. Tak samo dzieje się z tym, co do nas powraca, na pewno zdziwisz się w związku z tym, co okaże się znajdować w Twojej pamięci.

Koncentracja i uważność są ze sobą powiązane. Im większa koncentracja, tym większa uważność. Jeśli podczas praktyki zauważysz, że już się nie koncentrujesz zanotuj to w umyśle, po czym stwierdź, obserwuję brak koncentracji, doznawaj tego, medytuj nad tym, przez chwilę, po czym stwierdź: powracam do uważności. Sposób ten ma nam dać samo podtrzymującą się uważność. Uważność łączymy z jej brakiem, a tę z kolei z uważnością. Tak, aby gdy jesteś uważny być uważnym, i żeby, gdy wystąpi jej brak powrócić do niej. Z czasem będziesz w stanie powrócić do uważności bez wysiłku, a jeszcze później osiągniesz to, o czym pisałem wyżej, tzn. będzie się to działo automatycznie, nawet bez pomocy słów. Dodatkowo, przed sesją, aby wejść w stan koncentracji, można wziąć kilka regularnych głębokich oddechów. Właśnie ich regularność jest ich siłą. Oddechy chaotyczne są przedmiotem innej medytacji. Pomaga również liczenie oddechów. Ma ono na celu zastąpienie myśli na czymś, co nie wymaga wysiłku, a cała reszta ma być zużyta do obserwowania przepływu powietrza przez nos. Obserwuj to uczucie.

Początek techniki, którą opisuję, skryty jest w mrokach dziejów. Wiadomo jednak, że pierwszy, który ją usystematyzował, to tzw. Budda. Żył on ok. 5 wieków przed Jezusem Chrystusem. Poprzez wytrwałą praktykę i ciągłe poszukiwania, znalazł w końcu ostateczną najskuteczniejszą technikę, po czym praktykował ją aż do całkowitego wyzbycia się cierpienia. To wszystko zajęło całe 6 lat. Następnie zapragnął podzielić się swoim spostrzeżeniem z innymi. Dowodem na jej skuteczność był fakt pomocy w oświeceniu pustelnika, którego spotkał. Oświecenie jego zdarzyło się zaraz po wypowiedzeniu słów zawierających cenną naukę. Wiedz, że i Ty, jeśli jesteś gotowy możesz błyskawiczne osiągnąć to samo.

Uważność prowadzi w prostej linii do świadomości. Świadomość nie jest celowym myśleniem, ani używaniem wyobraźni. Wyżej wymienione czynności są również skuteczne do leczenia umysłu np. wykorzystuje je NLP. No dobrze, ciekawi Cię to, czym jest uważność. Żeby to zrozumieć trzeba jej doświadczyć. Po tym doświadczeniu będziesz innym człowiekiem, bo to Cię wzbogaci, znalazłeś skarb - doświadczasz zrozumienia, a to Ci się w radość obróci. To twój wielki sukces.


 

 


 

Autopromocja

Dipsum dolor sit ametconsecteturertolom werto monikosit amet ultricies erateroli me rutruma auctorerttu terolp sadertto merto Integer convallis orcidet wertolo mono

Amertoloolaoreetatwertlim wernom vert Ipsum dolor sit amsecteturertolom lid ber asrot gertoli moniko lomon dertlo

Sit ametconsecteturertolom werto monikosit amet ultricies erateroli me rutruma auctorerttu terolp sadertto merto Integer convallis orcidet wertolo mono

Amertoloolaoreetatwertlim wernom vert Ipsum dolor sit amsecteturertolom lid ber asrot gertoli moniko lomon

Dolor sit ametconsecteturertolom werto monikosit amet ultricies erateroli me rutruma auctorerttu terolp sadertto merto Integer convallis orcidet wertolo mono

Amertoloolaoreetatwertlim wernom vert Ipsum dolor sit amsecteturertolom lid ber asrot gertoli moniko lomon dertl

Mipsum dolor sit ametconsecteturertolom werto monikosit amet ultricies erateroli me rutruma auctorerttu terolp sadertto merto Integer convallis orcidet wertolo mono

Amertoloolaoreetatwertlim wernom vert Ipsum dolor sit amsecteturertolom lid ber asrot gertoli monikertloe